Warzywa cebulowe

Cebula

Cebula młoda zwyczajna, znana również jako dymka, należy do rodziny amarylkowatych. Jest doskonałym źródłem witamin i minerałów takich jak A, B, C, E, manganu, fosforu, wapnia i żelaza. Jest łagodna w smaku, chętnie wykorzystywana w kuchni jako dodatek do kanapek, sałatek oraz jako główny składnik zupy cebulowej. W kuchni azjatyckiej młoda cebula dodawana jest do dań z kurczakiem i wołowiną.

Cebula czerwona

Cebula czerwona należy do rodziny amarylkowatych, jest łagodniejsza w smaku od cebuli zwyczajnej. Bogata jest w witaminę C, A, E i witaminy z grupy B. W jej składzie znajdują się również cenne minerały, np. potas, siarka, żelazo, magnez czy cynk. Czerwony kolor cebuli bardzo ładnie prezentuje się na kanapkach lub w świeżych sałatkach. Idealna do sosów, zup, mięsnych dań. Łuska z cebuli używana jest jako barwnik do jaj.

Cebula czosnkowa

Cebula czosnkowa, zwana również cebulą białą, ma bardzo przyjemny, czosnkowy aromat. Opisując jej ostrość, można powiedzieć, że jest ostrzejsza od dymki, ale łagodniejsza od cebuli zwyczajnej. Jest skarbnicą takich samych minerałów i witamin, jakie znajdują się w cebuli czerwonej, zwyczajnej, dymce. Korzystnie wpływa na cerę, włosy i paznokcie. W kulinariach używana jest na surowo, dodawana do dań pieczonych, smażonych i duszonych.

Cebula obrana

Cebula obrana młoda nadaje się do spożycia po uprzednim opłukaniu. Zaletą tej cebuli jest brak konieczności obierania przed użyciem. Pomaga to zaoszczędzić sporo czasu, szczególnie podczas przygotowywania dużej ilości dań. Cebula ta jest łagodniejsza w smaku od zwyczajnej, ale na tyle wyrazista, by efektownie podkreślić smak dań mięsnych, warzywnych czy sałatek. Bogata w ważne związki mineralne i witaminy. Wspomaga odporność i łagodzi kaszel.

Czosnek

Czosnek pochodzi z rodziny amarylkowatych. Ma wiele leczniczych właściwości. Stosowany jest jako naturalny antybiotyk w walce z bakteriami i wirusami. Zawiera liczne witaminy i minerały, które pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji. Czosnek ma bardzo specyficzny aromat, stosowany jest jako dodatek do past, sosów, mięs, sałatek, zup, marynat, weków. Nalewka z czosnku działa zbawiennie na reumatyzm. Dodany do potrawy nada jej osobliwego charakteru.

Por

Por pochodzi z roślin z rodziny amarylkowatych. Por to skarbnica bardzo cennych związków mineralnych i witamin. W jego składzie znajdują się duże ilości witamin: C, A, K oraz minerałów: potas, sód, wapń i magnez. Dieta bogata w por chroni przed anemią i zwalcza reumatyzm i ból towarzyszący tej chorobie. Por można podawać na surowo np. jako składnik sałatek i surówek. Z pora przygotowuje się soki i odwary. Jest nieoderwaną częścią włoszczyzny dodawanej do rosołu i innych zup. Por nadaje się także do zapiekania i duszenia. Dodaje potrawą lekko ostrego smaku i przyjemnego aromatu.